حاج ملانقی بجنوردی

حاج ملانقی بجنوردی

حاج ملانقی بجنوردی

حاج ملانقی یکی از علمای به نام زمان خود بود که در نجف اشرف تحصیلاتش را به پایان رساند. او در زهد و تقوا مقام شامخی داشت و محل وثوق اهالی بجنورد بود. وی در منزل خود به نشر احکام و پاسخ گویی به مسایل شرعی مردم می پرداخت.

سردار یار محمد خان سهام الدوله از او خواسته بود که امامت مسجدی را عهده دار شود، اما حاج ملانقی پاسخ داده بود که: «اقامه نماز توسط من به خیر جماعت نیست.»

بر اثر اصرار و پافشاری سردار، سرانجام حاج ملانقی برای این که صدق گفتارش آشکار شود، می پذیرد که فقط یک بار نماز جماعت برگزار کند. از قضا ماه رمضان در حال اتمام بوده و جارچی ها در شهر جار می زنند که: «نماز عید فطر در مزرعه قباق (ملک شخصی حاج ملانقی) به امامت شیخ برپا می شود.»

با حضور یک پارچه مردم در مزرعه قباق، مساجد شهر خالی می شود. در آن روز به جز مزرعه قباق در هیچ مسجدی نماز جماعت برگزار نشد و چنین شد که سردار از اصرار خویش دست کشید.

در سفر دوم ناصرالدین شاه به بجنورد (۱۳۰۰ قمری)، او به اتفاق سردار مفخم به دیدن شیخ می رود تا عبای فاخر قضاوت را بر قامت او بپوشاند، اما حاج ملانقی قضاوت را شغل پر اهمیتی می داند و از قبول آن امتناع می کند.

شاه و سردار از وی می پرسند: «شما کدام روحانی را از حیث علمی و الهی تأیید کرده، مورد وثوق خود می دانید» و او «شیخ ملا محمد» را معرفی می کند که او نیز به حضور خوانده می شود و شاه ردای قضاوت را بر دوش وی می اندازد.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *