روستای سرسبز فیروزه

روستای سرسبز فیروزه

روستای فیروزه یکی از روستاهای خراسان شمالی می‌باشد که در ۱۵ کیلومتری شهر بجنورد به سمت شهراسفراین قرار دارد.این روستایکی از روستاهای باصفا و جذاب بجنورد می‌باشد و دارای باغات وسیع گردو می‌باشد.

این منطقه با مساحت حدود ۴۳۷۴٫۹ هکتار (۴۳٫۷۵ کیلومتر مربع)، در فاصله حدود ۱۶ کیلومتری جنوب شهر بجنورد، با ارتفاع حدود ۱۳۵۰ متر از سطح دریا قرار گرفته و دارای عرض جغرافیایی ۳۷ درجه و ۱۹ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۲۳ دقیقه شمالی و طول جغرافیایی ۵۷ درجه و ۱۰ دقیقه تا ۵۷ درجه و ۱۷ دقیقه شرقی است.

از نظر توپوگرافی دارای موقعیت دره ای و به طور کلی در دامنه های شمالی مجموعه رشته کوه آلاداغ واقع شده است که در این بین قله هایی که دارای ارتفاع بیشتری نسبت به بقیه هستند، بیشتر جلب توجه می کنند. این منطقه در دامنه های شمالی کوه خرمن دره (با ارتفاع حدود ۱۹۳۰ متر)، دامنه های شرقی کوه گنگونه (با ارتفاع حدود ۱۸۵۱ متر) و دامنه های غربی کوه قاری (با ارتفاع حدود ۱۷۲۹ متر) واقع شده است.

از سمت شمال با اراضی روستاهای کچرانلو و ارک و از سمت شمال شرقی با اراضی روستای قره باشلو محدود است. باغات منطقه در دره موسوم به دره فیروزه در بخش شمالی، غربی و جنوب غربی روستای فیروزه قرار دارند و به لحاظ چشم انداز زیبایی که دارند، از جذابیت فوق العاده ای در جذب گردشگر برخوردارند.

راه دسترسی به منطقه در حال حاضر شوسه، و انتهای آن تقریباً بسته و صعب العبور است. رودخانهء دائمی فیروزه – گریوان در سمت غرب روستا جریان دارد که سرچشمه آن ارتفاعات جنوبی روستا یعنی کوه گازه و دامنه های شمالی کوه سالوک است(جعفری،

انواع جاذبه های گردشگری منطقه:

جاذبه ها به عنوان هسته اصلی محصولات گردشگری هر منطقه نقش اصلی را در جذب گردشگر ایفا می کنند. جاذبه های گردشگری در منطقه در مرحله اول طبیعی و در مرحله دوم تاریخی و فرهنگی اند. منطقه نمونه گردشگری فیروزه در یک منظر کلی به دلیل برخورداری از مناظر و چشم اندازهای زیبا همچون ارتفاعات، عبور رودخانه فیروزه (گریوان) از مرکز آن، واقع شدن در حاشیه دره ای زیبا با انبوه درختان پرمحصول گردو و سایر درختان مثمر و غیرمثمر، دره ها، چشمه ها، پوشش گیاهی مناسب، محصولات تولیدی بسیار مرغوب، آب و هوای معتدل کوهستانی در فصل بهار و تابستان، مردمی خوب و مهربان و جاذبه های فرهنگی از شرایط بسیار مناسبی برای گذراندن اوقاع فراغت گردشگران علاقه مند به محیط های روستایی و طبیعی برخوردار است

منبع:firuzeharg.persianblog.ir

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *