روستای زیبای طبر

روستای زیبای طبر

طبر یکی از روستای خوش آب و هوا واقع در پنجاه و پنج کیلومتری بجنورد است. جمعیتی بالغ بر چهارصد خانوار در آن ساکن هستند.شغل اکثر ساکنان آن کشاورزی و دامداری است.صنایع نیز از رونق خاصی برخوردارند . روستاهای اطراف طبر عبارتند از محمدآباد طبرکه هم اکنون یکی از محله های روستا محسوب میگردد،برزانلوی طبر،گرمک،چهاربید،کلاته طبری،جوشقان ،پشت بام وشوقان. طبر با داشتن باغات فراوان زردالو،گردو،گلابی و انگور بیشترین باغات منطقه را دارا است.باغات رضوی معروف به لق لق در جنوب روستا،باغات دودرختی معروف به ترنقی در شمال روستا ، باغات راهبوم و کاریزدر غرب ،باغات محمد آباد درشرق،باغات چنارخونی کلاته قره در جنوب غربی ،باغات مقصود آباد در شمال غرب از جمله باغات روستا هستند که از زیبایی چشم گیری برخوردارند. طبر با واقع شدن در وسط این باغات و قرار داشتن بر روی تپه از جلوه زیبایی خاصی بهره می برد. قلعه کمرسفید ،قلعه سنگینه ، حمام عمومی ،چنار و چشمه واقع در مرکز روستا ،برجهای نگهبانی ،گورستان قدیمی روستا ،آسیاب آبی ،چندین بنای مسکونی ،بازرا قدیم روستا از جمله آثار تاریخی روستا محسوب می شوند.سرچشمه لق لق یکی از زیباترین جاهای دیدنی منطقه است .پاسگاه انتظامی،دبستان دخترانه و پسرانه ،مدرسه راهنمایی پسرانه و دخترانه ،دبیرستان شبانه روزی پسرانه ،دبیرستان دخترانه،حمام عمومی ،پست بانک ،مخابرات ،دفترخدمات پستی ،شرکت تعاونی روستایی ،مرکز خدمات کشاورزی ،شورای حل اختلاف ،آب ،برق ،تلفن ،چندین گارگاه نجاری ،آهنگری و . . . از جمله امکانات روستا میباشد.زبان محلی ساکنان تاتی میباشد.

کوه خانه دار

بر روی این سخره عظیم که در طبر به کوه خانه دار مشهور است آثار یک قلعه قدیمی بادیوارها و خشتهای سفالی مشاهده میگردد.آثار زیادی از خمره و ظروف سفالی با نقشهای متعدد در آن یافت شده است .

حمام قدیمی طبر

اين حمام که قدمت بيش از یک صد سال دارد در کنار چنار و چشمه مرکز روستا از ساروج و آجر سفالي ساخته شده است.معماري و ساخت آن بسيار هنرمندانه و طبق اصول علمي ساخته شده که بسيار جاي شگفتي است . اين حمام کاملا در زير زمين ساخته شده و سوخت فعلي آن نفت سياه است که در قديم از چوب درختان ارس کوه سالوک استفاده مي گرديده .فقط قسمت گنبدي شکل سقف آن براي نورگيربيرون از سطح زمين ساخته شده است .آب آن از همان چشمه وسط روستا تامين ميگردد. آب ابتدا به داخل آتش خانه هدايت شده و بعد از گرم شدن در لوله هاي مارپيچ(داش) به داخل مخزن آب(خزينه)که در کنار آتش خانه ساخته شده سرازير ميگردد.دودکشهاي آتشخانه از زير خزينه و حمام عبور ميکنند که اين کار باعث گرم شدن حمام نيز ميگردد.اين حمام ازچند قسمت که هريک بوسيله راهروهايي نسبتا تنگ به يکديگر متصل گرديده اند. هر شخص که وارد اين حمام ميشود ابتدا بعد از گذر ازيک راهروي طولاني(حدود بیست متر) وارد رخت کن ميشود.بعدا از رختکن راهرويي پنج متري و تنگ وجود دارد که متصل به گرمخانه حمام است.گرمخانه يک اتاق هشت ضلعي است که اطراف آن را ساخته هاي ديگر حمام احاطه ميکنند.ضلع شرقي آن رخت کن . ضلع غربي آن خزينه . ضلع شمالي آن راهروي ورودي اصلي . ضلع شمال غربي نمازخانه . ضلع جنوب غربي جهت استحمام .ضلع جنوب شرقي جهت تطهير و فقط ضلع جنوبي تقريبا بسته است .راهروهاي حمام به گونه اي است که شخص بعد از خروج از گرمخانه وارد راهروي پنج متري گرديده و بعد از آن به داخل رختکن و بعد از عبور از راهروي بيست متري به خارج از حمام مي رسد که در اين مسير بدن وي گرماي خود راکم کم از دست ميدهد . اين حمام در حال حاضر نيز مورد استفاده قرار ميگيرد و شايان ذکر است که يک حمام خزينه اي با قدمت بسيار طولاني تر از اين حمام که در کنار آن وجود داشت چند سال پیش تخريب گرديد و جاي آن نيز يک حمام با معماري جديد ساخته شده است که هم اکنون قابل استفاده نبوده و ساختمان اين حمام جديد تخريب گرديده است.

 

 

 

 

منبع:https://www.google.com

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *