چشمه ایوب پیغمبر

چشمه ایوب پیغمبر

آبگرم ایوب پیغمبر در شمال خاوری بجنورد و در ۹۵ کیلومتری آن قرار دارد. برای رسیدن به آبگرم ایوب پیغمبر، پس از عبور از روستای میانزو به طرف خاور ادامه مسیر داده و به روستای حاجی عبدالوهاب می رسیم. در جنوب آن روستای ایوب پیغمبر واقع شده و رودخانه ای به همین نام از قسمت های خاوری روستا جاری می باشد. چشمه های متعدد آبگرم که خواص درمانی زیادی دارد و به همین دلیل علاقمندان و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می نماید، روی تپه ای واقع شده است. در حاشیه استخر آبگرم مقبره ای وجود دارد که اهالی آن را منسوب به ایوب پیغمبر می دانند.

این چشمه به شکل یک استخر (حوض) می‌ باشد که به جهت جلوگیری از بروز حوادث و سقوط انسان و احشام به داخل آن، حصارکشی شده است. در فاصله ۵ متری این چشمه، چشمه آب سرد قابل شرب قرار دارد که آب آن از گوشه ضلع شمالی وارد استخر می‌ شود و سردی آن در این قسمت به خوبی احساس می‌ شود. آب این چشمه‌ و سایر چشمه‌ های این روستا گوگردی بوده و برای درمان و تسکین امراض پوستی مناسب می‌ باشند.

در مجاورت استخر، مقبره‌ ای وجود دارد که به گفته کهنسالان این روستا متعلق به ایوب پیامبر می‌ باشد و به همین دلیل افراد زیادی پس از شنا در استخر و پاکی بدن، به زیارت آن می‌ روند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته روستای ایوب حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ سال قدمت دارد و نام قدیم آن حاجی عبدالوهاب بوده و بنا به گفته اهالی وی اولین کسی بوده است که در این منطقه ساکن شده و کم کم جمعیت روستا افزایش یافته است. در حال حاضر نام روستا به دلیل مشرف بودن با مقبره‌ ای که به زیارتگاه حضرت ایوب معروف می‌ باشد، به نام روستای ایوب مشهور است. گفته می‌ شود که حضرت ایوب در زمانی که از این منطقه عبور می‌ کرده، دچار یک بیماری پوستی می‌ گردد و کرم‌ های زیادی در بدن ایشان به وجود می‌ آید. ایشان به امر خدا در آب این چشمه استحمام کرده و به این ترتیب کرم‌ ها از بدن ایشان خارج می‌ شوند.

متأسفانه با وجود تمام زیبایی‌ ها و جاذبه‌ هایی که این روستا دارد، به دلیل عدم مکان مناسب جهت اقامت و همچنین راه نامناسب و پر خطر، گردشگران کمی به این منطقه مسافرت می‌ کنند.

 

 

 

 

منبع:http://www.citypedia.ir

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *